NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BASINA VE KAMUOYUNA AKADEMİK MESLEK ODALARININ ORTAK METNİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 OCAK 2020, PAZARTESİ   

13

BASINA VE KAMUOYUNA AKADEMİK MESLEK ODALARININ ORTAK METNİ

    Yayına Giriş Tarihi: 06.06.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.06.2019 16:03:16  Yayınlayan Birim: GAZİANTEP ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.06.2019 16:01:15

Ramazan bayramının ilk günü olan 4 Haziran Salı günü kentimizde Şahinbey ilçesi, İyinacar camisinde ne yazık ki bütün Türkiye`yi hayretlere düşüren, üzen ve öfkelendiren bir olay yaşanmıştır. Bayram namazı için verilen hutbede camii imamı binlerce şehit verdiğimiz kurtuluş savaşımızı, zaferimizi, cumhuriyetimizi küçük düşürücü sözler sarf etmiştir. Daha da ileri giderek ‘Kurtuluş Savaşını için keşke kaybetseydik` diyecek kadar gaflet ve delalet içinde hitapta bulunmuştur.

KAMUOYUNA VE BASINA 

 

Ramazan bayramının ilk günü olan 4 Haziran Salı günü kentimizde Şahinbey ilçesi, İyinacar  camisinde  ne yazık ki  bütün Türkiye`yi hayretlere düşüren, üzen ve öfkelendiren bir olay yaşanmıştır.  

Bayram namazı için verilen hutbede camii imamı binlerce şehit verdiğimiz kurtuluş savaşımızı, zaferimizi, cumhuriyetimizi küçük düşürücü sözler sarf etmiştir. Daha da ileri giderek  ‘Kurtuluş Savaşını için keşke kaybetseydik` diyecek kadar gaflet ve delalet içinde hitapta bulunmuştur. 

Gaziantep kurtuluş savaşında Antep Savunmasıyla zafere giden yolda önemli katkılar sunan 6317 şehide sahip bir kenttir.

Mustafa Kemal Atatürk`ün  ‘ Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep`i değil tüm Türkiye`yi kurtardılar`  dediği bir kentte bu sözlerin söylenmesi de ayrıca bir üzüntü ve utanç kaynağıdır.

 

KURTULUŞ MÜCADELEMİZ 20. YÜZYILIN EN BÜYÜK DESTANLARINDANDIR     

Kurtuluş savaşımız; bu ülkeyi yalnızca işgal altından kurtarmamış, üreten, gelişen çağdaş, aydınlık bir cumhuriyetin ve yeni bir ülkenin kuruluşuna da yol açmıştır.Yanı sıra 20.yüzyılda esaret ve sömürü altında kalan tüm uluslara örnek, dost-düşman herkesin saygı duyduğu bir destan olarak dünya tarihindeki yerini almıştır. 

Böylesi şanlı bir mücadeleyi yok sayan zihniyetin varlığını ve  bu saçmalıklarını dile getirmelerini son dönmelerde sıkça gözlemliyoruz.Kentimizdeki bu imamın söylemlerinin arkasında yatan nedenleri bizler iyi biliyoruz.Siyasiler, diyanet işleri başkanı böyle hasta ruhlu insanları hastanelerde ziyarete gidip,cenaze törenlerinde tam tekmil yer alırlarsa,daha çokça yaşarız böyle olayları.  Bu olay, bu konularda siyasetçilerin, bürokratların ve de ülkeyi yönetenlerin ne kadar hassas davranmaları gerektiğini kanıtlamaktadır Camiler,ibadethaneler siyaset yapma yerleri asla olmamalıdır.

 

CUMHURİYET BU ÜLKENİN EN ÖNEMLİ 

DEĞERİDİR! 

Bizler bu ülkenin yurttaşları, akademik meslek mensupları olarak ; 

Tarihin saptırılmasına,sömürüye ve işgale karşı verilen kurtuluş mücadelemizin değersizleştirilmesine her zaman karşı duracağız. 

Çağdaş,laik, demokratik ve tam bağımsız ülkeden ve bilimsel düşünceden asla vazgeçmeyeceğiz.   

Her türlü gerici saldırılara karşı,cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. 

Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi ‘ Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır ‘sözünün arkasında durmaya devam edeceğiz.  

Hukukun üstün olduğu, çağdaş,laik, demokratik ve tam bağımsız bir Türkiye`de barış ve kardeşlik içinde yaşama kararlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.  

Bu söylemin hoş görünün, kucaklaşmanın, kardeşliğin sembolü olan bayram günü,kutsal bir mekan olan camii de bayram namazı ibadetine  gelen insanlara  söylenmiş olması olayı daha da vahim hale getirmektedir.  Bu bağlamda, sarf edilen sözler ifade özgürlüğü sınırları içinde düşünülemez .  

Bu açıdan bu sözlerin sahibi hukuk çerçevesi içinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. 

Akademik meslek odaları olarak Gaziantep Barosuyla birlikte yapacağımız suç duyurusuyla hukuki ve adli sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.Bu ve benzer çirkin söylemleri en ağır biçimde kınıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.


Okunma Sayısı: 25

Gaziantep Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır