TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 AĞUSTOS 2020, CUMARTESİ   

28

19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 19.12.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.12.2019 17:24:26  Yayınlayan Birim: GAZİANTEP ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.12.2019 17:24:14

ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN 19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜ MESAJI

ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN 19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜ MESAJI

 

19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü kutlanıyor. 

"Mühendislik bilimine verilen önem azalıyor"

"İnşaat mühendisleri arasında işsizlik artıyor"

 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanımız Gökhan Çeliktürk, 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

İnşaat Mühendisleri Odası`nın kuruluş tarihi olan 19 Aralık 1954`ün yıldönümünün İnşaat Mühendisleri Günü olarak kutlandığını hatırlatan Şube Başkanımız Gökhan Çeliktürk, "Yaşamın bir çok alanında izi olan, hayatı kolaylaştıran tüm inşaat mühendisi meslektaşlarımın 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü`nü kutlarım" dedi.

MESLEĞİMİZE VERİLEN ÖNEM AZALIYOR

İnşaat mühendisliğinin kurucu mühendislik dallarının başında geldiğini belirten Şube Başkanımız Gökhan Çeliktürk, inşaat mühendislerinin sorunlarına dikkat çekti. "Dünyanın 4. endüstri devrimini yaşadığı, dijital dönüşümün büyük bir hızla tüm sektörleri etkisi altına aldığı bir dönem yaşıyoruz. Bilim baş döndürücü hızla ilerlerken, mühendislik bilimine verilen değerin azaldığını görmek hepimizi üzmektedir. İnşaat mühendisliği temel mühendislik dallarından biridir. Yani evrensel bir meslektir. İnsanların yaşam alanı olan binaların bilimsel temeller üzerine kurulmasını sağlayarak, can ve mal güvenliğini doğrudan etkileyen bir mesleğin mensuplarıyız. İnsanları huzur ve güven içerisinde yaşasınlar diye, bizler sürekli bilgilerimizi geliştirir, güvenli yapılar üretiriz. Ancak, son yıllarda mesleğimize verilen önemin azaldığını görüyoruz. Bu çerçevede yetki, mesleki yeterlilik, imza sorumluluğu ve haklar konusunda hak ettiğimiz noktada bulunmuyoruz. Yasal alanlarımızın daraltılmasına değil, genişletilmesine ihtiyaç vardır" dedi.

Geçtiğimiz ay Gaziantep`te iskele çökmesi sonucu bir inşaat mühendisinin hayatını kaybettiğini de hatırlatan Başkan Çeliktürk, "Bilim ve teknolojideki hızlı değişime rağmen hala ruhsatsız, projesiz, mühendislik biliminin gereklerine aykırı şekilde binalar yapılıyor. Geçtiğimiz ay şehrimizdeki bir kaçak yapıdan dolayı çok değerli bir arkadaşımızı, inşaat mühendisi Korkut Küçükcan`ı kaybettik. Bu devirde, ruhsatsız, projesiz, mühendislik bilimini dışlayarak bina yapmak, yapılmasına izin vermek anlaşılır bir durum değildir" şeklinde konuştu.

İŞSİZLİK EN ÖNEMLİ SORUN

 Günümüzde inşaat mühendislerinin en önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğine dikkat çeken Başkanımız Gökhan Çeliktürk, "Geçmişte yeni mezun, genç mühendis arkadaşlarımız Odamıza gelerek istihdam konusunda yardım isterdi. Ancak, şu anda 20-30 yıllık deneyimli ve mesleğinde son derece başarılı mühendis arkadaşlarımızın işsiz kalmasını görmek bizleri derinden üzmektedir. İnşaat mühendisleri arasındaki işsizlik oranının sürekli artması bizleri kaygılandırmaktadır" şeklinde açıklamada bulundu.

KONTENJANLAR DÜŞÜRÜLMELİ

Çeliktürk, üniversitelerin inşaat mühendisliği ile ilgili kontenjanlarının da ihtiyacın çok üzerinde olduğunu vurgulayarak, özellikle ikinci öğretim bölümlerin kapatılmasını istedi. Üniversite yerleştirme sınavında inşaat mühendisliği fakültelerinin kontenjanlarının neredeyse yarısının boş kaldığını ifade eden Gökhan Çeliktürk, şöyle devam etti:

"YÖK, inşaat mühendisliği ile ilgili kontenjanları ülkenin gerçekleri ve ihtiyaçlarına göre yeniden belirlemeli. Geçmişte puanları tıp fakülteleri ile yarışan inşaat mühendisliği bölümleri artık tercih edilmeyen bölümler haline geldi. Kontenjanların boş kalmasında, kontenjanların fazlalığı, mezunların iş bulamaması ve niteliksiz eğitim gibi faktörler etkili oluyor. Sınavlarda 3-5 matematik yapabilen inşaat mühendisi oluyor. Her yıl ortalama 12 bin civarında mezun veriyoruz. İnşaat mühendisi sayısı çok büyük bir hızla artıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değildir.  Öncelikle İkinci Öğretim İnşaat Mühendisliği bölümleri derhal kapatılmalıdır. Ardından yeterli akademik personeli, laboratuvarları ve diğer imkanları bulunmayan üniversitelerle ilgili de planlama yapılmalıdır. Ülkenin ihtiyacı kadar, nitelikli mühendis yetiştirilmesi sağlanmalıdır."

 


Okunma Sayısı: 16

Gaziantep Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.